آجر نسوز

آجر نسوز چیست

آجر نسوز جزو مواد سرامیکی محسوب میشود که در آتشخانه ها، کوره ها و شومینه ها استفاده میشود. خاصیت عمده آجر نسوز مقاومت در برابر حرارتهای بالا میباشد و همجنین رسانای کم حرارتی را دارد جهت بازده بالای انرژی.

آجر نسوزها کاربردهای وسیعی در مکانیک، شیمی و یا در تنشهای حرارتی از جمله کوره های، آتشخانه ها مورد استفاده قرار میگیرند.

در موقعیتهای دیگری که سختی کمی مورد نیاز است مانند کوره های الکتریکی یا گاز طبیعی انتخاب آجر کوره ای انتخاب مناسبی میباشد.

در هر صورت آجرهای نسوز نباید در آتش سوزی ها از بین بروند و در طول مدت زمان تغییرات سریع دما باید قدرت خود را حفظ کنن.

کاربرد در دماهای پایین

در جاهایی که دما پایین میباشد طیف دیگری از آجرهای نسوز کابرد دارند که اکسید منیزیم یکی از آنهاست که اغلب به عنوان پوشش برای کوره ها استفاده میشود.

آجر سیلیکا نیز پرکاربردترین نوع آجری است که برای پوشش داخلی کوره ها و کوره های زباله استفاده میشود.

همانطور که پوشش داخلی اولین قربانی کوره ها میباشد، آجرها نسوز با مقدار آلومینیایی بالا میتوانند در افزایش طول عمر پوشش دهی دوباره کمک شایانی کنند ولی ترکهای خیلی کمی میتوان پس از پوشش دهی با آلومینیا در داخل کوره مشاهده کرد ولی این ترکها جای نگرانی زیادی نخواهند داشت تا زمانی که ترکها بصورت یکپارچه درآیند.

سیلیکون کاربید، با قدرت سایشی بالا، یک ماده محبوب برای قلب کوره های زباله است. آجر سرخ مایل به قرمز رایج برای دودکش ها و اجاق های چوبی استفاده می شود.

چهارشنبه ۰۲-۰۸-۱۳۹۷
برچسب ها: