بلوک سبک گازی AAC یا هبلکس

AAC یا Autoclaved aerated concrete به مفهوم بتن عمل آوری شده توسط هوا در این بلوکها با استفاه از حبابهای گازی بلوک را سبک مینمایند که این عمل بهنگام گرفتن دوغاب سیمان توسط پودر آلومینیوم در میکسر انجام میگیرد و پف میکند تا در شکل نهایی بلوک سبک تولید شود. 

برای ایجاد پف فبلا از کاربید کلسیم+ آلومینیوم و همچنین کلرکلسیم+ آب اکسیژنه استفاده میکردند ولی با مصرف پودر آلومینیوم، گاز هیدروژن با کاربید کلسیم، گاز استیلن و آب اکسیژنه، گاز اکسیژن ایجاد میشود و چون گاز استیلن قابلیت اشتعال دارد و آب اکسیژنه گران میباشد امروزه از یکی از این روشها استفاده میشود.

مواد لازم برای ساخت هر متر مکعب:

0.5 کیلوگرم پودر آلومینیوم

400 کیلوگرم ماسه سیلیسی

140 کیلوگرم پودر آهک زنده

35 کیلوگرم سیمان

و بعد از مخلوط شدن این مقادیر به آن آب اضافه میشود و عمل پف کردن و واکنش شیمیایی شروه میشود که در این مرحله تا سه برابر حجم بتن افزایش می یابد بعد از این مرحله با سیم بلوکها را برش مدهند و سپس به اتوکلاو انتقال داده میشود که در آنجا با فشار بخار 8 تا 10 بار و دمای 230 درجه سانتیگراد قرار میگیرد. در قسمت اتوکلاو بعلت فشار حاصله آهک زنده مشکفد و در قسمت رویه دانه های ماسه سیلیسی اثر میکند و سیلیکات کلسیم ایجاد میشود. و از طرفی در همین فشار پودر آلومینیوم با بخار آب با آهک شکفته شده و گاز هیدروژن آراد میکنند که واکنش زیر بوجود می آید:

2Al + 3Ca(OH)2 = Al2O3.3CaO + 6H

سپس گاز هیدروژن آزاد شده در داخل بتن نفوذ میکند و آن را پوک میکند این بتن گازی را بلوک Ytong مینامند که دارای وزن فضایی 3770 کیلوگرم بر مترمکعب است و مقاومت فشاری 28 روزه 6 نیوتن بر میلیمتر مربع.

شنبه ۲۷-۰۵-۱۳۹۷
برچسب ها: