بلوک سبک CLC

بلوک سبک clc

بلوکهای سبک سی ال سی (CLC) از مخلوط سیمان، ماسه بادی، فوم و پودر آلومینیوم ... تولید میشود که سبک بودن این نوع بلوکها از ایجاد تخلخل در آنها با فضای خالی توسط هوا میشود این بلوکها به بلوکهای پرلکس نیز معروفند.

امروزه از این بلوکها در شهرهای مختلف کشور استفاده میشود ولی آنچنانکه باید در بازار ساخت و ساز استفاده شود هنوز فاصله دارد اما رفته رفته جایگاهش را ثابت خواهد نمود و شاید مهترین علت اینکه هنوز در بازار حضور ندارد به عدم تولید با کیفیت تولیدکنندگان این نوع بلوکها اشاره کرد که دارای استحکام کمی هستند که امید است با مطالعه و افزایش دانش فنی هر چه بیشتر هم تولیدکنندگان ماشین آلات و هم تولید کنندگان بلوکهای clc شاهد استفاده چشمگیر از این نوع بلوکها باشیم.

مزیت بلوکهای سبک clc:

- افزایش سرعت ساختمان سازی ( بعلت بزرگ بودن حجم این بلوکها نسبت به آجر و استفاده کمتر از ملات و همچنین سبکی و سهولت حمل)

- عدم نیاز به عایق کاری ساختمان بعلت وجود سیلیس (عایق گرما، آتش سوزی و آلودگی صوتی)

- قابلیت برش، چکش خواری و سوراخکاری و سهولت عملیات سیم کشی ساختمان

- عدم جذب رطوبت

روش تولید بلوک سبک clc:

برای تولید بلوک clc همانند سایر روشهای تولید بتن ابتدا مصالح اولیه (سیمان، ماسه بادی) از سیلوها توسط نوار نقاله به داخل میکسر مخصوص انتقال داده و در داخل میکسر با آب مخلوط خواهند شد سپس ماده حباب زا به آنها اضافه خواهد شد.

پس از اینکه در داخل حالت پف کردگی ایجاد شد آن را به سمت قالبها هدایت میکنند قالبها نیز میتوانند در دو حالت باشند

 

قالب بلوک سبک clc:

1. قالبهای تابوتی یا یک تکه 2. قالبهای چند تکه

و پس از اینکه قالبها پر شدند جهت عمل آوری آنها را اگر بخواهند در داخل کوره ها انتقال دهند (200 درجه سانتیگراد) اتوکلاو شده ولی بدلیل هزینه بالای این کوره ها معمولا عمل آوری را با هوای داخل سالن انجام میدهند که به صرفه است همچنین روشهای دیگری نیز مانند نگه داشتن در داخل آب به مدت 7 روز و یا نگهداری در بخار به مدت 6 ساعت نیز وجود دارد.

پس از عملیات عمل آوری اگر قالها از نوع تابوتی باشند بلوکها را توسط کاتر در اندازه های مشخص برش میدهند ولی اگر قالبها از نوع دوم باشند یعنی دارای صفحاتی به اندازه های بلوک، بلوکها را از داخل قالبها جدا میکنند.

 

مشخصه فنی بلوک سبک clc:

وزن مخصوص 600-650 کیلوگرم بر سانتی مترمکعب

تحمل فشار تا 25 کیلوگرم بر سانتی مترمربع

 

دستگاه برش یا کاتر

 

 

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط:

دستگاه فوم بتن

خط تولید بلوک سبک clc

شنبه ۲۷-۰۵-۱۳۹۷
برچسب ها: , ,